Informacje ze światowego rynku rzepaku - aktualizacja październik 2021

Informacja przygotowana przez ISTA Mielke GmbH – analizy i prognozy dotyczące globalnego rynku rzepaku, oleju, tłuszczy oraz śruty, Hamburg, Niemcy. Więcej informacji o profilu firmy oraz poszczególnych usługach na stronie www.oilworld.de

W ostatnim tygodniu września ceny rzepaku w Europie wciąż rosły, osiągając nowy rekord na poziomie 656 EUR (północna Europa na dzień 30 września), co stanowi wzrost o 4,5% w ciągu tygodnia i znacznie przewyższa poziom z poprzedniego 2020 roku o około 380-390 EUR.

Średnie ceny rzepaku we wrześniu w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 8% i osiągnęły rekordowy poziomu 602 EUR, nieznacznie przekraczając poziom z maja, kiedy to wyjątkowo niska podaż plonów z poprzedniego roku w UE zbiegła się ze zmniejszonym napływem kanadyjskiej canoli.

 
Korzystne czynniki dla rynku rzepaku w UE przeważają obecnie nad niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak oczekiwane ożywienie światowej podaży olejów roślinnych (głównie palmowego i słonecznikowego), utrzymując ceny rzepaku i oleju rzepakowego na wysokim poziomie, ze znacznym wzrostem w stosunku do innych nasion oleistych i olejów roślinnych w najbliższym czasie.

Wzrost cen rzepaku w UE jest również uzależniony od wzrostu ceny amerykańskiej soi - do 153 USD we wrześniu w Rotterdamie, co stanowi najwyższy poziom od ponad 10 lat. Dla porównania w listopadzie/lutym 2020/21 odnotowano zniżki w wysokości 10-45 USD.

Pomimo nieco większej niż początkowo oczekiwano produkcji krajowej, europejskie tłocznie nadal będą musiały kupić w tym sezonie na rynku światowym co najmniej 5,0-5,5 mln ton rzepaku i canoli, co wymaga znacznych wzrostów cen. Warto zauważyć, że również kraje takie jak Pakistan, Japonia i Zjednoczone Emiraty Arabskie w ostatnich miesiącach nadal importowały stosunkowo duże ilości rzepaku i canoli, pomimo znacznego wzrostu cen.

Ceny rzepaku są obecnie wyższe również przez rosnące wartości oleju rzepakowego. Do niedoboru oleju rzepakowego przyczynią się wyjątkowo niskie plony kanadyjskiego oleju rzepakowego w sezonie 2021/22. Rynek rzepaku będzie uważnie śledził oficjalne statystyki dotyczące tłoczenia za wrzesień i październik, w celu uzyskania informacji na temat wpływu tegorocznych upałów i suszy na średnią wydajność oleju z upraw rzepaku w 2021 roku.

Wstępne dane opublikowane przez Canadian Grain Commission wskazują na spadek średniej zawartości oleju w tegorocznych zbiorach canoli o 2,7 punktu procentowego do poziomu 41,4%. Biorąc pod uwagę nasze obecne szacunki kanadyjskiego przerobu canoli na poziomie około 8,6 mln ton w sierpniu/lipcu 2021/22 (spadek o 1,8 mln ton w skali roku), spadek tej wielkości dodatkowo zmniejszyłby kanadyjską produkcję oleju o 220-240 tys. ton.