* Odmiany dostępne u wybranych dystrybutorów
Niemcy

Niemcy

Plony rzepaku i szacunki produkcji w Niemczech skorygowano w górę.

Zgodnie z najnowszą prognozą zbiorów dla Niemiec (DRV), tegoroczne plony, areał i produkcja rzepaku ozimego będą wyższe niż wcześniej zakładano. Oczekuje się, że średnia krajowa wyniesie 3,54 t/ ha, co oznacza wzrost o 7% w porównaniu z rokiem poprzednim. W monitoringu zbiorów prowadzonym przez  RAPOOL, w którym do tej pory zaraportowało 290 rolników, średni plon odmian RAPOOL osiągnął  poziom 4,2 t/ha, jest to wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ponadto około 80%  plantatorów stwierdziło, że odmiany RAPOOL są stabilne w plonowaniu i charakteryzują się odpornością na wyleganie, 70% badanych potwierdziło, że genetyka RAPOOL jest łatwa lub nawet bardzo łatwa w omłocie.

Źródło: DRV 6. Ernteschätzung August 2020 RAPOOL Erntemonitoring (Stand 07.08.2020), 26.08.2020
Finlandia

Finlandia

BlackGrain: Przełom dla białka z rzepaku w żywieniu człowieka?

Avena Nordic Grain, część fińskiej grupy przemysłu spożywczego Apetit, opracowała nowy, zrównoważony składnik białka roślinnego i błonnika: BlackGrain z Yellow Fields. Od 2017 roku pracowali nad nowym proszkiem białkowo-błonnikowym na bazie rzepaku, który jest wytwarzany z makuchów rzepakowych w procesie chronionym patentem. Dzięki temu firma chce wprowadzić na rynek nowe białko roślinne, które wcześniej było niedostępne. BlackGrain to połączenie trzech w jednym białka roślinnego (33-43%), błonnika pokarmowego (33-43%) i oleju rzepakowego w kapsułkach (14,22%). Dodatkowo zawiera pełną gamę niezbędnych aminokwasów, kwasów tłuszczowych omega-3 oraz dostarcza minerałów, takich jak wapń i magnez. Wniosek dotyczący nowej żywności zostanie teraz przekazany Komisji Europejskiej, która ma podjąć decyzję w sprawie zezwolenia do początku 2021 r.

Źródło: https://www.foodnavigator.com/Article/2020/08/13/Apetit-develops-first-of-its-kind-rapeseed-protein-BlackGrain, 26.08.2020
Australia

Australia

Rynki zbożowe oczekują, że Australia wypełni europejski niedobór

Oczekuje się, że europejski popyt importowy na rzepak w nadchodzącym sezonie 20/21 po raz kolejny przekroczy rekordowy poziom z poprzedniego sezonu. W ten sposób import z Australii mógłby zostać podwojony, ponieważ nie tylko produkcja własna UE jest ponownie zagrożona z powodu suszy, ale również inne kraje, z których UE zwykle importuje dużo rzepaku, będą miały niewielkie zbiory (Ukraina). Ponadto kanadyjski rzepak jest mniej preferowany w UE ze względu na zawartość GMO. Ten niedobór podaży w Europie pomógł utrzymać ceny rzepaku, pomimo tymczasowo zmniejszonego popytu na biodiesel.

Źródło: https://foodmag.com.au/grain-markets-look-to-australia-to-fill-european-shortfall/, 26.08.2020
Great Britain

Great Britain

Plony rzepaku na niskim poziomie.

Plony rzepaku w Wielkiej Brytani szacuje się obecnie tylko na poziome  2,6 - 3,0 t/ha, opierając się o zebrane już plantacje. Jest to o 14-26% mniej w porównaniu ze średnią 5-letnią wynoszącą 3,5 t/ha. Wynika to ze słabej kondycji roślin, szkód spowodowanych przez szkodniki (pchełki, gołębie, ślimaki), a następnie słabej przeżywalności roślin po zimie. Szacunki powierzchni uprawy obniżono już w maju o około 70 - 75 kha. Są też i dobre wyniki plonowani wynoszące 4,7 t/ha, w przypadku dobrej kondycji lub późnego siewu, rośliny były mniej podatne na uszkodzenia przez szkodniku. W przeciwnym razie plony spadły do 0,5 t/ha.

Źródło: AHDB harvest report 2-2020 (August 11, 2020), 26.08.2020
Białoruś

Białoruś

Nowy rekord plonów na Białorusi napawa optymizmem na następny sezon

Ministerstwo Rolnictwa i Żywności Republiki Białorusi opublikowało niedawno nowe szacunki plonów za rok 2020. Producenci rzepaku ozimego na Białorusi osiągnęli plon 2,5 t/ha (+ 0,4 t/ha w stosunku do 2019 r.). Jest to najwyższy poziom plonów od 2014 roku. Przez kilka ostatnich  lat z niekorzystnymi  warunkami uprawy rolnicy coraz bardziej doceniają wyższy poziom plonowania nowych mieszańców rzepaku i wykazują coraz większą gotowość do inwestowania w zrównoważoną produkcję. Będzie to miało wpływ na stabilizację wyższej powierzchni uprawy w nadchodzących latach.

Źródło: https://mshp.gov.by/disp/cxcvod.pdf, 26.08.2020
Kanada

Kanada

Ceny kanadyjskiego rzepaku gwałtownie rosną, spedytorzy znaleźli „tylne drzwi” na dostawy.

Kanada jest największym na świecie producentem rzepaku/canoli. Chiny to główny nabywca nasion oleistych, który jednak od marca 2019 roku blokuje  dostawy do dwóch kanadyjskich eksporterów. Eksporterzy znajdują inne drogi na dotarcie do tego rynku. Chiny zamiast kupować bezpośrednio z Kanady, dokonują zakupy oleju rzepakowego z Europy, Rosji, Australii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Należy tu dodać, że znaczna część wytwarzanego oleju pochodzi z kanadyjskiej canoli. Ma to wpływ na wzrost cen tego surowca w Kanadzie do najwyższego poziomu od dwóch lat. W rzeczywistości kanadyjski eksport rzepaku do Chin spadł o 45% rok do roku, jednak  całkowity eksport canoli z Kanady wzrósł o 9%,  sprzyjało temu potrojenie sprzedaży do Francji i podwojenie dostaw do ZEA. Globalny popyt na olej rzepakowy skłonił również kanadyjskie tłocznie do szybszego przetwarzania rzepaku. Zła pogoda i presja ze strony szkodników w Europie również wpłynęła n wzrost cen (szacuje się, że produkcja rzepaku w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii zbliżona jest do najniższego 13-letniego poziomu z 2019 r. ).

Źródło: https://www.agriculture.com/markets/newswire/like-gold-canadian-canola-prices-spike-as-shippers-find-back-door-to-china?s=09, 26.08.2020