log
2020 |
W związku z rozprzestrzenianiem się pchełki rzepakowej na plantacjach rzepaku chcielibyśmy Państwa prosić o pomoc w monitoringu tego szkodnika. Chcemy określić regiony, w których pchełki występują z największym nasileniem i określić szkodliwość jaką powodują w okresie jesiennym. Te dane pomogą w ustaleniu skutecznej długoterminowej optymalizacji zwalczania tego szkodnika.Określenie aktywności pchełek najlepiej wykonać wykorzystując wcześnie wystawione żółte naczynia (od fazy liścieni). Na większych polach należy wystawić kilka naczyń, ustawić w miejscach na brzegach pola, skraju lasu itp. W przypadku braku żółtych naczyń należy monitorować uszkodzenia liścieni i liści przez chrząszcze (wygryzione otwory), a od października / listopada można zaobserwować inwazję larw. Bardzo szkodliwy jest minujący żer larw, które drążą korytarze w ogonkach liściowych, nerwach liściowych oraz pędach.
Jeżeli zaobserwowałeś presję i uszkodzenia na roślinach przez pchełki podaj swoje dane dotyczące lokalizacji, stopnia uszkodzenia itp. Wprowadzone przez Ciebie informacje zostaną wyświetlone na mapie. Wśród wszystkich uczestników monitoringu, którzy wprowadzą dane na temat stopnia porażenia roślin przez pchełki rozlosujemy 5 demonstracyjnych jednostek siewnych rzepaku ozimego pod zasiewy w roku 2021.
Możesz u nas bezpłatnie zamówić żółte naczynie do monitoringu ( do wyczerpania zapasów). Prosimy o przesłanie wiadomości podając pełny adres wysyłki wraz telefonem na adres rapool@rapool.pl.
Tydzień